Редакція DOU підбиває підсумки першого воєнного року для українського IT. Впродовж
За цей рік ми випустили 377 статей, 113 інтервʼю та 714 новин. Стрічка отримала 14,7 мільйона переглядів, а читачі залишили 20 633 коментарі.
Традиційно напередодні Нового року ми зібрали найкращі матеріали від редакції. В добірку потрапили не лише найпопулярніші серед спільноти тексти, а й тексти на унікальні теми й ті, що однозначно варті вашої уваги. Окремим пунктом ми винесли некрологи — формат матеріалів, який зʼявився за трагічних умов повномасштабного вторгнення росіян.
Найкраща аналітика
Зарплати українських розробників — літо 2022. У червні ми провели чергове зарплатне опитування ІТ-спеціалістів і зібрали 15 136 анкет (це рекорд!), з них 7558 анкет — від розробників усіх рівнів. Також представили аналітику щодо зарплат тестувальниківта інших технічних і нетехнічних спеціалістів.
Портрет ІТ-спеціаліста — 2022. У жовтні DOU випустив рекордну за кількістю учасників аналітику ринку — в опитуванні взяли участь 15 135 айтівців. З цікавого: статистика цьогорічних зарплат показала, що попри війну катастрофи на ринку не сталося — не було масового падіння медіанних зарплат, а в деяких спеціалізаціях навіть помітне зростання.
Міграція ІТ-спеціалістів під час війни: хто куди переїхав і чи готові вертатися. Вторгнення рф змусило багатьох український айтівців залишити рідні домівки і релокуватись у західні регіони країни або ж за кордон. Але наше літнє дослідження показало, що фахівці поступово повертаються додому: у червні 2022 року 40% айтівців перебували в евакуації (в Україні чи за кордоном), а в березні таких було 61%.
Топ-50 ІТ-компаній України, літо 2022. Цьогоріч на DOU вийшов і традиційний рейтинг компаній — майже в половини з них негативна динаміка зростання, а загальна кількість ІТ-спеціалістів зменшилася майже на три тисячі. Відбулися зміни, і у «великій п’ятірці» цього року Ciklum вперше за 10 років опинився за межами п’яти найбільших компаній.
Як програмісти (і не тільки) шукають роботу у
Рейтинг ІТ-книжок 2022. Наприкінці минулого року ми опитали українських ІТ-фахівців щодо книжок, які вони читають — як вузькопрофільних, так і видань з бізнесу, менеджменту, роботи з людьми та командами. Через початок повномасштабного вторгнення росії ми відклали публікацію результатів, а тепер виправляємося.
Найкращі інтервʼю
Мобілізували на Львівщині, коли прийшов у військкомат «для уточнення даних», без медкомісії. Історія IT-підприємця із
«Ми не можемо забрати до себе всіх айтівців зі ЗСУ». Інтерв’ю з командою «Аеророзвідки» — IT-фахівцями, що супроводжують армію на полі бою. Ми поговорили з представниками бойового підрозділу та ГО, чия система ситуаційної обізнаності «Дельта» супроводжує українських бійців на полі бою, сповіщаючи про розташування сил супротивника та супутні небезпеки.
«На „нулі“ кожна мить може бути останньою». Відверта історія колишнього десантника і розробника Володимира Камуза, який опинився на фронті.У розмові з DOU за годину до чергової відправки до лінії боєзіткнення український Full Stack WordPress Developer розповів про те, як потрапив в армію, емоційно поділився роздумами про головні проблеми війська та дав прогноз щодо подальшого розвитку подій на фронті.
«Вбивати „орків“ — це чудово, але захищати українців — цінніше». Інтервʼю з військовослужбовцем дивізіону ППО, що боронить Київ від російських обстрілів. Євген VEGAN Гудь — український енергетик, який на початку російського вторгнення став до лав ТрО, а згодом приєднався до сил протиповітряної оборони і з того часу боронить частину Київської області та столиці від ворожих ракет. На запрошення Євгена та його командира DOU відвідав військову частину, що тримає українське небо, та розпитав енергетика про важливість енергозабезпечення українських ППО, службу в дивізіоні та особливості різних типів ворожих ракет.
«Я повна протилежність двадцятирічним сеньйорам». Розмова з DevOps, якого найняли на Djinni на $15k. Навесні на Djinni було пробито «стелю» суми найму — Lead DevOps Engineer погодився на офер у $15 тисяч. Він анонімно розповів про свій кар’єрний шлях, «пізнє дозрівання» у кар’єрі девопса та власні поради щодо того, як отримати високий заробіток.
Голова Закарпатського IT-кластера — про перші результати роботи, бронювання айтівців та конфлікт з харківськими колегами. DOU поговорив з Жанною Капіцею, СЕО Закарпатського ІТ-кластера, який створили після переїзду до регіону безлічі айтівців, що втікали від війни, про напрями роботи організації, релокацію компаній до регіону, розбудову інфраструктури Закарпаття, а також про бронювання фахівців від мобілізації, валютну політику НБУ та конфлікт з харківським кластером.
Приймав пологи за інструкцією на YouTube. Як розробник пережив російську окупацію разом із вагітною дружиною та дітьми. Олексій Осадчий і його дружина Марія — подружжя айтівців. Коли почалася війна, вони з двома доньками 5 та 8 років були вдома у селі Колонщина Бучанського району Київської області. Пара очікувала третю дитину. 28 лютого село опинилося під окупацією, а найближчий пологовий будинок у селі Бузова розбомбили. Того ж дня ввечері у Марії почалися перейми, чекати допомоги не було звідки. Але Олексій не розгубився та сам прийняв пологи. Свою історію він розповів DOU.
Три людини — сім робіт. Як розробники за місяць зібрали мільйон гривень для української армії (і не планують зупинятись). Після початку вторгнення рф троє айтівців створили невелику ініціативну групу, яка вирішила разом зібрати мільйон гривень для української армії, — для цього вони знайшли по одній чи й дві додаткових роботи на кожного. Ми розпитали їх про незвичайну історію робіт і збору коштів для ЗСУ.
Створила одну з перших у світі високорівневих мов програмування. Історія української науковиці Катерини Ющенко. Катерина Ющенко
Історичні паралелі з СРСР, або «Байки від дяді Міші». Михайло Крамаренко — про неймовірні історії з українського IT. В інтерв’ю для DOU Chief Technical Officer в компанії KindGeekМихайло Крамаренко, або, як його називають в IT-спільноті, Дядя Міша, поділився спогадами про те, як у СРСР крали іноземні IT-розробки, та власними думками щодо того, чому Союз пішов шляхом клонування і як це було організовано в ті часи.
Легенда компʼютерної науки Браян Керніган в інтервʼю DOU: про роботу програмістів у
Езотеричні мови програмування. Як це — писати код, що не має практичного застосування. Щоб більше дізнатись про феномен езотеричних мов програмування, їхнє призначення та користь, ми коротко поспілкувалися з Maртіном Ендером, відомим завдяки розробленню Hexagony.
Найкращі статті
Мобілізація в Україні: який зараз етап набору, чи йти внутрішнім переселенцям самим у військкомати та чи можна змінити військову спеціальність — розбір DOU. 24 лютого 2022 року в Україні оголосили загальну мобілізацію, яка проводиться одночасно на всій території країни й триватиме три місяці з можливістю продовження. Водночас в українській IT-спільноті виникли дискусії щодо доцільності призову айтівців. DOU розібрався, як наразі проходить мобілізація в Україні, чи можна змінити свою військово-облікову спеціальність, як відбувається бронювання і чи потрібно внутрішнім переселенцям ставати на облік у військкоматах за місцем перебування.
Повістки під час війни: хто вручає, де й коли треба йти у військкомат. Разом з юристками розібралися, які є види повісток, хто й де може їх вручати, який алгоритм дій при її отриманні, чи можуть викликати у військкомат телефоном, поштою і через роботодавця тощо.
Незалежні та готові до бою. Поради українських військових про те, як правильно підготуватись до можливої мобілізації. Багато в кого виникає питання: як підготуватися до можливої мобілізації? Військові-айтівці, які вже побували на фронті або ж і досі перебувають там, поділилися порадами з власного досвіду: що варто завчасно закупити, готуючись до мобілізації, та які навички варто опанувати ще до того, як прийти до військкомату.
Економічні заморозки. До чого варто готуватися на тлі блекаутів та розмов про глобальну кризу.Чого нам очікувати від української та світової економіки цієї зими? Як на нас позначаються блекаути? Які тенденції нині на ринку інвестицій? Чи варто готуватися до глобальнішої кризи і як саме? Про це та більше ми поговорили з економістами та фінансовими радниками Сергієм Мікуловим та Любомиром Остапівим.
«Поїду назавжди хіба через неможливість вижити». Чи планують айтівці по завершенні війни жити в Україні. Ми поцікавилися, чи планують айтівці після завершення війни жити в Україні й чому та що може змусити їх поїхати назавжди. На ці питання відповіли понад 430 спеціалістів. З’ясувалося, що ядерна війна та повна окупація — одні з основних причин, які можуть змусити людей покинути свою домівку, все решта — для більшості не привід.
«Бульбашка росла, і зараз — фінал». Що українські співробітники FAANG кажуть про кризу та скорочення в американському IT. Акції Facebook, Amazon, Apple, Netflix і Alphabet (материнської компанії Google) цьогоріч втратили до двох третин своєї вартості. Ми поспілкувалися з українцями, які працюють у компаніях FAANG, про те, чи вплинула на них криза та як у компанії ставляться до реалій ІТ-ринку.
Як потрапити на IT-службу в ЗСУ. 4 історії айтівців. DOU поспілкувався з українськими розробниками, які потрапили в армію і виконують там IT-завдання. Деякі відразу цілеспрямовано йшли у потрібні підрозділи або переводилися потім, а хтось сам організував відповідну діяльність на місці.
Як вчили мови програмування у
Гіг-контракт для ІТ-спеціалістів — шаблон угоди, думки розробників та коментарі юристів. З’ясували, що думають про Дія City ІТ-спеціалісти, які працюють у компаніях-резидентах цього спецрежиму та чи готові вони до роботи за гіг-контрактами. До того ж розпитали юриста про те, які пункти можуть бути в гіг-контрактах з айтівцями й на що варто звернути увагу в нових угодах.
Нетиповий вхід в IT: які професії й мови програмування обрати, щоб не залишитися без роботи. DOU поспілкувався з кар’єрними консультантками про те, чому одні IT-спеціальності популярніші за інші для входу в індустрію, а також на які спеціальності варто звернути увагу, щоб не залишитися без роботи. Крім того, ми попросили IT-компанії прокоментувати ситуацію із затребуваними для них фахівцями та перспективами тих чи інших професій і технологічних стеків.
IT і закон: які ключові для індустрії рішення ухвалили у 2022 році.Воєнний 2022 рік відзначився законами та постановами, що торкаються IT-галузі: Дія City, е-резидентство, обіг криптовалют тощо. Спільно з юристами DOU пояснює, що змінили ті чи інші ініціативи, а також чого чекати наступного року.
«На співбесіді попросили розробити план польоту на Місяць». Айтівці — про тестові, які найбільше здивували. Суперечки між українськими розробниками щодо того, чи варто виконувати й давати тестові завдання, не вщухають. Запитали їх, які тестові на співбесідах викликали в ІТ-спеціалістів найбільший подив з різних причин.
Linux, Windows чи macOS? Сеньйор-розробники та інженери — про улюблені операційні системи.Що краще для розробника та інженера — Linux, Windows чи macOS? Це питання хвилює багатьох технічних спеціалістів, зокрема початківців у IT-сфері. Ми запитали фахівців Senior-рівня про переваги та недоліки ОС, з якими вони працюють, аби скласти об’єктивну картину щодо причин вибору айтівцями тих чи інших операційних систем.
Найкращі розслідування
IT-компанія Fintech Development звітує про багатомільярдну допомогу ЗСУ, але навіть не має сайту. 23 квітня керівник ІТ-компанії Fintech Development Антон Сватик повідомив про закупівлю пів тисячі бронеавтомобілів для української армії, які, за його словами, вже прямують в Україну. У відповідь на наш запит у Міноборони зазначили: жодних авто від Fintech Development не надходило. Ба більше, компанія видається досить сумнівною. DOU з’ясовував деталі.
Зашифровані мільярди, або Як держава перестала хвилюватись і полюбила криптовалюти. 1 жовтня 2022 року в Україні мав з’явитися новий легальний ринок — криптовалют, або ж віртуальних активів. Але ось уже пів року депутати та урядовці дискутують про те, як удосконалити Податковий кодекс таким чином, щоб від цього виграли і держава, і бізнес, і пересічні громадяни. DOU дослідив, як в умовах воєнного стану українська влада та бізнес використовують віртуальні активи та чому процес легалізації настільки затягнувся.
Деякі IT-компанії просять українських розробників спілкуватись «інтернаціональною» російською — ось що про це відомо. Українська Manual QA Engineer Ганна Бреус розповіла на LinkedIn про те, як отримала запрошення на співбесіду в компанію AppCake (колишня назва Bat IT) з офісом у Києві. Рекрутерка попередила її, що спілкування в робочий час у компанії ведеться російською мовою. На підтвердження Ганна Бреус додала відповідні скрини листування. Схожі випадки трапляються і в інших компаніях, зокрема в українській MOJAM. DOU з’ясував деталі.
«1C» розбрату. Як російська система автоматизування бізнесу вкорінилась в Україні.Програмні продукти російської компанії «1С» з початку
Живе у Німеччині, підтримує росіян. Що відомо про Фелікса Вайнштейна, CEO IT-компанії Lindenvalley родом з Одеси. Після початку повномасштабного вторгнення навколо нашої країни об’єднався весь цивілізований світ. А підтримка дій російських військових викликає у спільноти різко негативну реакцію. Фелікс Вайнштейн родом з української Одеси. Багато років живе в Німеччині. Але, судячи з коментарів, підтримує російську армію. Деталі — у статті DOU.
Найкращі експлейнери та гайди
Як потрапити в IT: 7 карток для початківців. Для того, хто тільки розпочинає свій шлях в ІТ, часто буває складно зорієнтуватися у великій кількості різної інформації. DOU вирішив структурувати цю інформацію у картках, щоб початківцям було легше зʼясувати, з яких кроків почати.
Технології та софт-скіли, володіння якими IT-компанії очікують від джунів. Великий гайд. Які hard і soft skills хочуть бачити роботодавці у кандидатів-джунів? Що обов’язково має бути в резюме фахівців початкового рівня? Та що говорити на співбесіді, якщо ви не знаєте відповідей на запитання? Ми поговорили з найбільшими ІТ-компаніями в Україні, аби скласти ґрунтовний гайд для Junior-розробників, тестувальників та DevOps.
Як стати JavaScript-розробником. План дій для початківців. Цьогоріч ми запустили рубрику для початківців в IT «Код професії», в якій розповідаємо про перші кроки на шляху до опанування того чи іншого стеку. Найпопулярнішим в цій серії став матеріал про JavaScript. Також ми писали про Python, .NET, PHP, Rust, а ще про те, як стати Technical Writer.
Як заощадити електроенергію: 5 карток.Розповідаємо, як ощадливо використовувати побутові електроприлади, економити на освітленні та заощадити заряд смартфона, спираючись на рекомендації ДТЕК, Держспецзвʼязку та Держенергонагляду.
Все, що потрібно знати про дрони-камікадзе на озброєнні росіян. 6 карток.Росія атакує міста України іранськими безпілотниками Shahed-136 з вересня. Розповідаємо, як діють ці дрони, скільки їх має на озброєнні ворожа армія, чи здатні вони вплинути на хід війни та як від них врятуватись.
Некрологи
Історія IT-спеціаліста Анатолія Бережного, що загинув під мінометним обстрілом у Ірпені. Він допомагав мирним людям евакуюватися. 6 березня загинув
«Смілива, ерудована і безстрашна». Історія IT-рекрутерки Анастасії Яланської, що загинула від обстрілу росіян.На
«Від самого досвіту повітря в нас просякнуте порохом». Історія Власа Лісного з Wirex R&D, який загинув на війні з росіянами. Влас Лісний, доменний координатор Wirex R&D, з 5 березня служив зв’язківцем у ЗСУ. Майже відразу почав вести телеграм-канал What’s up with Vlas, де з притаманним йому гумором ділився думками. 4 серпня у Власа народилася друга донька. А через місяць і один день життя чоловіка та 12 його побратимів обірвала ворожа ракета. Рідні, друзі та армійці згадують його як дотепну, розумну людину з сильним характером. Ми поспілкувалися з ними, щоб розповісти історію Власа.