Скільки коштує опанувати ІТ-спеціальність? DOU розпочинає серію матеріалів, де фахівці різних професій ділитимуться, яка техніка, навчання, програми та інші засоби їм потрібні для роботи.
Перший матеріал присвячений DevOps. Про те, що потрібно для роботи у сфері, поспілкувалися з Lead Site Reliability Engineer у N26Юрієм Рочняком — айтівцем з
Техніка
💻 Ноутбук: 0 — $2000+
По суті, обовʼязковим для роботи є лише ноутбук чи компʼютер. Спершу я взагалі працював за нетбуком. Та важливо, щоб він був на Linux або щоб це був MacBook, якщо робота повʼязана з Linux-серверами. Відповідно потрібна UNIX-система: так легше локально тестувати, закривати задачі. Я чув, що нині Windows дотягнули Subsystem for Linux, але ніколи сам цим не користувався.
Близько пів року тому мені на роботі видали MacBook Pro 14″ 2021 року, базову модель. Але знову-таки до цього я мав старіший ноутбук, і з ним теж не виникало проблем.
Щодо характеристик: для виконання завдань мені не потрібно суперфіч, адже я локально не піднімаю оточення, не тестую сервіси. Тому ресурсів ноута чи компа мені вистачає цілком.
У минулій компанії нам давали кошти на придбання техніки: сума була зазвичай менша, ніж вартував ноут, тож я докладав свої. Пропрацювавши там певний час, я «відпрацював» ноут, тож він став моїм, і тепер це мій домашній ноутбук — теж MacBook.
А в перших двох компаніях (інтернет-провайдер та ІР-телефонія) у мене були стаціонарні компʼютери.
Тобто глобально підійде будь-який ноут, щоб опанувати професію, — і за $100. А після працевлаштування в ІТ-компанію з технікою допомагає роботодавець.
👨💻 Домашній офіс: $3400+
Я облаштував собі офіс і вдома. З початком пандемії наша компанія стала remote first і виділила кошти для тих, хто працює віддалено. Поступово, за три роки, я зібрав свій робочий сетап, в якому періодично оновлюю техніку.
Нині я використовую:
- широкий монітор Xiaomi Mi Curved 34« $440;
- механічну клавіатуру NuPhy Air 75 $181;
- компʼютерну мишу Logitech MX Master 3 $127;
- мікрофон sE DynaCaster $250;
- аудіоінтерфейс MOTU M2 $285;
- тримач для мікрофона elgato $176;
- вебкамеру Logitech C920 $155;
- світло Logitech Litra Glow $109;
- крісло Steelcase Gesture $1 347;
- тачпад Apple Magic Trackpad $143;
- навушники Rode NTH-100 $192;
- сам зібрав стіл для роботи стоячи (автоматичні ніжки з Amazon + дошка IKEA).
З широким монітором мені зручніше працювати — можна розгортати два вікна з браузером і редактором коду або терміналом. Він коштував близько $360. До ноутбуку використовую окрему клавіатуру.
По суті, це мої робочі інструменти. Умовний столяр для своїх завдань може брати інструменти з більш ергономічною ручкою, топових фірм тощо. Так само і з офісом: хороше обладнання приносить задоволення, поліпшує умови.
Мій домашній офіс відносно бюджетний. Скажімо, є монітори Apple, які коштують $3000, і це круто, якщо люди можуть собі це дозволити. Але я так далеко не йшов.
Незалежно від того, працюєте ви з дому чи офісу, я рекомендую вкластися в гарний монітор і комфортний стілець. Якщо у вас багато мітингів, придбайте навушники з нормальним мікрофоном, ті ж AirPods. Або ж купіть гарнітуру.
Серед моїх колег-сеньйорів є інший погляд на робочі умови: потрібно працювати лише за ноутбуком, без додаткових моніторів і клавіатур. Адже ви звикаєте до розміру екрана, клавіатури тощо, і потім, якщо працюватимете в іншій компанії або ж з іншого місця (з кафе, у відрядженні), не доведеться витрачати зайвий час на адаптацію. І це логічно та економить кошти.
⚙️ Робочі програми за донат
Я використовую безплатні open-source програми. Але гарним тоном вважаю задонатити їхнім розробникам, адже завдяки цим інструментам ви заробляєте гроші. Наприклад, у багатьох компаніях є бюджет, який людина може витрачати на саморозвиток — можна взяти просто з них.
Використовую термінал WezTermі редактор коду NeoVim, ще власні конфігурації: для роботи з цим редактором своя конфігурація в будь-якому разі потрібна.
Софт не має особливої привʼязки до грейду. Звісно, новачку писати код на IDE буде простіше — він бачитиме підказки, йому пропонуватимуть сигнатури.
Хоча у NeoVim теж є плагіни, які підкажуть, що робити, все ж з ним потрібно «копати» та писати конфіги. Це займає час, потребує уважності, зусиль. З іншого боку, такий підхід — невіддільна частина професії.
Можливо, це в мене сисадмінське професійне викривлення: хочеться розуміти, як працюють системи, як виправляти в них неполадки та за потреби піднімати їх.
Навчання
🖱️ Профільні курси: 0 — $600+
На початку карʼєри я проходив навчання в Codecademy. Там є інтерактивні онлайн-курси, що містили практичні завдання. Якщо не потрібен сертифікат про завершення курсу, їх можна пройти безплатно.
Є і платні опції — наприклад, на Linux Foundation.
Спочатку я навчався для того, щоб змінити робочу галузь і більше заробляти, а потім — щоб зростати в компанії.
Сертифікації я не проходив. У мене до них двояке ставлення: сертифікації мають сенс, якщо ви працюєте консультантом або в аутсорсній/аутстафній компанії, де треба показати статусність. Умовно, якщо буде Х людей із сертифікатом, ми зможемо підписати партнерку з Amazon і набрати більше нових клієнтів. Мені здається, я більшого навчусь безпосередньо під час роботи.
Тому моя позиція така: можу скласти сертифікацію, якщо до мене прийде керівник і запропонує за це підвищення зарплати. Якщо такого не буде, я не хочу витрачати свій час.
📚 Профільні книжки: 0 — $500
На мою думку, книжка дає структурований погляд: якщо нахапався інформації в інтернеті чи надивився на роботу колег, саме вона допоможе структурувати знання.
Гарні ресурси, де знайдете профільні видання: Humble Bundleта O’Reilly (передплата $50 на місяць, $500 на рік — є різні пакети).
Є фундаментальна технічна література — наприклад, книжка з алгоритмів, написана у 80–90-ті роки, досі актуальна. Просто її доповнюватимуть нові технології. Якщо вам бракує університетських знань з технічної галузі, книжки перекриють цю прогалину.
З «вічних» корисних книжок:
- How Linux works. What every superuser should know — про Linux для початківців;
- The Linux Programming Interface — про Linux для тих, хто хоче глибоко «закопатися»;
- Designing Data-Intensive Applications — про розподілені системи;
- Thinking in Systems — про системи загалом (теоретична);
- Continuous Delivery — практика безперервних оновлень (свого часу перевернула індустрію).
👩🏫 Менторство: 0 — $500
Менторство важливіше, ніж навчання у вакуумі. Ви можете заглибитися, вивчити все-все, а вам стане в пригоді лише 20% з отриманої інформації — виходить, дарма витратите ресурси. Адже навіть якщо спиратися на професійні roadmap, не певен, що людина і за все життя вивчить ту інформацію. Та воно все і не потрібно, бо компанії працюють з різними технологіями. Ментор — якраз та людина, яка скерує вас в океані мов і технологій, допоможе зорієнтуватися, що опановувати.
Не обовʼязково шукати ментора на стороні: якщо ви десь працюєте, варто звернутися до колег. І не лише коли ви джун чи мідл: навіть коли ви лід, є сенс йти до лідів інших напрямів (наприклад, розробки, маркетингу, дата-аналітики тощо), бо вони можуть підказати неочевидні підходи чи рішення.
📝 Блоги та комʼюніті: безплатно чи за донат
Блоги та форуми потрібні, щоб стежити за новими технологіями та підходами. Рекомендую блог і комікси від Julia Evans. На телеграм-каналі CatOps, де я є співавтором, можна знайти відфільтровану інформацію. Також дивіться за темами на Reddit і підписуйтеся на різних фахівців у Twitter. У Slack є багато спільнот — наприклад, UkrOps Community.За посиланнямдоступний розширений перелік IT-спільнот за різними напрямами.
Просто читаючи текст, ви ознайомлюєтеся лише з думкою автора. Якщо ж проглядаєте обговорення, то бачите і контраргументи. Буває так, що в коментарях люди справедливо «розносять» написане.
🎤 Конференції та мітапи: 0 — $800+
Конференції — гарна можливість поспілкуватися з колегами з індустрії. Це про візію та обмін досвідом. До того ж це покращує розуміння технологій і робочих інструментів, які використовують колеги.
Конференції, на які варто звернути увагу в Україні: DevOpsDays Ukraine, DevOps Stage, XP Days.
Конференції, які зарекомендували себе в Європі: FOSDEM (про опенсорс, безплатна), Config Management Camp, SREcon.
Чимало конференцій організовують вендори: наприклад, якщо ви працюєте з Amazon, варто відвідувати їхні події. Конференції зазвичай дорогі: окрім квитка, будуть видатки на дорогу, проживання тощо. Обирайте максимально топову подію для себе й просіть компанію покрити витрати на її відвідування.
Локальні мітапи корисні, якщо вам цікаво послухати про конкретні кейси, щось вузькоспрямоване. Я стежу за подіями у цьому застосунку.
✍️ Англійська мова: $25+ за заняття
Щоби першими дізнаватися про новинки індустрії та читати актуальні професійні матеріали, треба знати англійську. Більш ефективно звертатися до репетитора, ніж відвідувати курси, працювати за схемою наставництва. Корисно долучатися до розмовних клубів.
Підсумок
Попри те, що витрати на робочі інструменти у DevOps можуть варіюватися, є речі, які всім знадобляться. Точно треба виділити бюджет на ноутбук чи компʼютер — б/в від $100 і до $2000+ за новий. Бажано мати добрий робочий стілець і монітор: якісні коштуватимуть від $1000. Однак на ринку є і дешевші моделі.
Навчатися програмування та англійської можна безплатно за допомогою профільних сайтів і курсів, а ментором може стати ваш друг чи колега. Якщо брати по максимуму, на один курс з програмування, чотири заняття з англійської та одну менторську сесію потрібно витратити близько $1000.
Інші щорічні витрати — приблизно $1500: підписка на книжки, відвідування конференцій тощо.
Знову-таки загальні суми приблизні й залежать від можливостей, країни перебування тощо. Частину суми можна покрити з бюджету компанії, якщо там передбачена компенсація витрат на техніку й навчання.