Спеціалісти з компанії Noname Digitalповідомили DOU про затримки з виплатами. Цю інформацію для нас підтвердили 12 фахівців, частина з них вже припинила співпрацювати з компанією. Керівництво Noname опублікувало заяву, в якій пояснило причини затримок і свої подальші кроки. Розповідаємо детальніше про цю ситуацію.
Що кажуть фахівці з компанії
За словами джерел DOU, в Noname Digital зараз може працювати від 200 до 300 людей, значна частина команди — розробники.
Один із фахівців стверджує, що з ним не розрахувалися за шість місяців. Виплати затримували й іншим розробникам, а це, за його словами, орієнтовно 100 людей.
«Я послідовно займався двома проєктами. Першого разу проєкт не прийняли через нібито велику кількість багів, а вдруге — через начебто проблеми компанії з клієнтом. За весь цей час я не отримав жодних грошей чи компенсацій», — каже фахівець.
Інформацію про заборгованість підтверджує й iOS-розробник, який прийшов у Noname Digital в листопаді
«Я все ще є в робочому чаті. Працюю на них, згідно з договором, чекаю і надіюся на виплати.
Затримки почалися
9-10 травня. Головний розробник написав, що замовник зупинив усі проєкти і компанія шукає можливості виплатити всім заборгованість. Писали також, що будуть давати частинами — по20-25%. За один прийнятий проєкт мені так і виплатили. Інший був на межі здачі й, напевне, за нього я вже нічого не отримаю», — зазначає він.
Про свій досвід розповів ще один iOS-розробник, який перестав співпрацювати з компанією в травні. За його словами, з ним не розрахувалися за два тижні роботи, після чого він вирішив піти з Noname Digital.
«Кілька проєктів до цього я здавав, і оплата була, як і домовлялися. Але однієї п’ятниці PM сказав, що ставимо на стоп роботу до інших інструкцій. У понеділок вже повідомили, що перемовини із замовником зайшли в глухий кут і все погано, пообіцяли виплачувати поступово. Також сказали, що є інший замовник, тож хто хоче — може зачекати нових проєктів.
Минуло два тижні. Розробники „розривали“ чат з надією достукатись до керівництва та до фінансового менеджера щодо оплати. Дуже рідко хтось із них відповідав, що „працюємо над цим“.
За три тижні з’явилася інформація від керівництва, що деякі виплати отримають лише ті, хто був на етапі здачі проєкту. Після цього я попрощався з колегами й вийшов з корпоративного чату.
Проблема в тому, що фахівці там від самого початку в такому становищі, що юридично їм ніхто нічого не винен. Зараз складна ситуація з роботою, тож довелося погодитись на ці умови», — пояснює спеціаліст.
На яких умовах наймали спеціалістів
Для декого з розробників співпраця з Noname Digital була лише додатковим заробітком. Один з них переповідає, як відбувався процес найму й залучення на проєкти.
«Компанія наймає фахівців як фрилансерів на B2B-контракт (ФОП третьої групи). Шукають переважно початківців або з рівнем Middle, беруть усіх без співбесіди або з умовною співбесідою.
Умови співпраці такі: отримуєш завдання, виконуєш, здаєш і маєш оплату. Проєкт повинен пройти всі етапи, тобто розробку, внутрішній тест, зовнішній тест (на стороні клієнта), усі цикли багфіксингу. Авансу до початку розробки не передбачено.
Чесно кажучи, я розумів, що відсутність юридичного обґрунтування передплати в контракті рано чи пізно спричинить таку ситуацію. Тому не брав по
4-5 проєктів паралельно, як робили багато інших хлопців, для яких це був основний заробіток», — каже він.
У корпоративних чатах компанії в Discord зараз орієнтовно 260 людей, частина з них — фахівці з Казахстану, розповідає розробник Максим. Він додає, що припинив співпрацю з компанією у квітні, але теж не отримав повну компенсацію за виконану роботу.
«З травня по серпень 2023 року я працював за контрактом на ставці, а з серпня
2023-го по квітень2024-го — за контрактом з оплатою за проєкти. Я отримав лише 50% від винагороди за проєкт, над яким працював девʼять місяців. Додам, що паралельно в мене були й інші проєкти, які прийняли й оплатили. Станом на зараз мене офіційно не звільнили», — каже розробник.
За словами UI/UX-дизайнерки, яка співпрацювала з Noname Digital понад рік, у компанії також відбулися скорочення.
«У нас був командний дзвінок із CEO. Тоді він повідомив, що в них немає можливості платити зарплату, тож вони змушені нас звільнити. Скоротили увесь відділ, а це орієнтовно 50 людей. Я спілкуюся з колишніми колегами, то з них там більше ніхто не працює. Можливо, дехто ще просто не вийшов з робочих чатів», — зазначає вона.
Які ще проблеми виявили й озвучили розробники
Developer Владислав Власов розповідає, що пропрацював у компанії два місяці й за цей час об’єднався з іншими розробниками, щоб надати розголосу ситуації з виплатами. На DOU можна переглянути реальні відгуки, які лишив дехто з них.
«Також ми зібрали багато матеріалу, в якому зафіксували порушення компанії за останні пів року. Розробники приєднувались і повідомляли про нові й нові порушення.
Співробітникам почали погрожувати штрафами за місяці до того, як з’являлося якесь ТЗ. Про те, який вигляд повинен мати проєкт, не знали ні менеджери, ні QA, ні розробники, але водночас їх змушували виконувати нові завдання безплатно. За відмову знімали з проєкту та не виплачували гроші. Були випадки, коли розробника могли „кікнути“ з робочого чату через пів року роботи над проєктом за те, що він скаржився компанії на невиплати.
За моїми даними, з більшістю спеціалістів не розрахувалися взагалі, а дехто отримав лише до 50%. Повну оплату отримували лише ті, хто працював над проєктом багато місяців (водночас терміни виконання мали би бути
2-4 тижні). Це явище важко назвати „затримками“, оскільки систематичних виплат ніколи й не було. Також за цей час „позливали“ багатьох розробників, на їхні місця набирали нових.Побачивши ситуацію, я сказав, що не буду продовжувати витрачати час на проєкт, доки вони не усунуть недоліки. Мені відповіли, що у такому випадку мене знімуть з проєкту і його отримає інший розробник, а гроші мені не заплатять. Тож мене теж „кікнули“ з чату, коли я пропрацював два місяці, та ще й порушив питання про безлад, запропонував способи вирішення», — каже він.
Навіщо пропонували робити «рейди» в App Store
За словами ще однієї людини з компанії, у Noname Digital також заохочували співробітників «рейдити» певні застосунки в App Store. Це нібито мало пришвидшити отримання виплат. Розробник пояснює, що «рейди» передбачали такі дії:
- встановити певний застосунок;
- залишити погану оцінку й написати негативний відгук;
- подати скаргу через сервіс App Store за порушення авторських прав.
Скриншот із корпоративного чату з пропозицією «рейдити» застосунки (його анонімно надало DOU джерело з компанії)
«Видається, що застосунки з цього переліку повʼязанi із замовником. Можливо, вони хотіли таким чином вплинути на нього. Однак до цього вони проблем не помічали майже рік і скидали усі проблеми на розробників», — коментує фахівець.
Факт таких «рейдів» підтверджує Tech Lead Noname Digital Владислав Нечипоренко. Зазначає, що це була ідея керівництва і йшлося лише про застосунки замовника, який не розрахувався з компанією.
«Це були саме ті апки, які розробила наша компанія для клієнта. Якби це спрацювало і застосунки почали б банити, то замовник побачив би — у нас є важелі впливу, а він може почати втрачати гроші. Тому краще заплатити нам заборговані кошти.
Я також чекаю, поки зі мною розрахується компанія. Коли це станеться — не знаю, але затримки справді є. Я так само, як і інші, просто виконував свою роботу, і мені за це платили», — відповідає він.
А які умови співпраці у вашій компанії? Запрошуємо взяти участь в щорічному опитуванні DOU. На основі цих відповідей ми створимо ґрунтовну зарплатну аналітику та портрет спеціаліста протягом літа. Вже є понад 10 тисяч анкет!
Якою є позиція Noname Digital
Що відомо про компанію (натисніть, щоб розгорнути)
На офіційному сайтізазначено, що це українська ІТ-компанія, заснована у 2016 році. Має також офіси (або представництва) у Польщі, США, Канаді, Ізраїлі, Франції. У профілі на DOUвказано, що в команді — до 200 спеціалістів.
Згідно з даними Vkursi, власниками й кінцевими бенефіціарами ТОВ «НОУНЕЙМ ДІДЖИТАЛ» є Андрій і Максим Логвінови. Андрій Логвінов є також засновником ТОВ «ДеМакс Діджитал», яке спеціалізується на компʼютерному програмуванні.
У судових реєстрах є ухвала про спір, який триває між ТОВ «МУЗАРЕНА.КОМ» (позивач, серед КВЕДів — компʼютерне програмування) і ТОВ «НОУНЕЙМ ДІДЖИТАЛ» (відповідач). Йдеться про розірвання договору і стягнення заборгованості розміром понад мільйон гривень.
Під час роботи над матеріалом DOU звернувся до компанії та попросив дати розʼяснення про ситуацію із затримкою виплат. 11 червня ми, а також усі спеціалісти в корпоративних чатах, отримали заяву від керівництва. Цитуємо найважливіші тези зі збереженням орфографії та пунктуації повідомлення, а нижче додаємо файл.
«На жаль, ми не змогли вчасно та в повній мірі здійснити розрахунки за договорами про надання послуг фахівцям через шахрайські дії одного нашого значного Замовника для якого виконувались ці роботи. Вказаний Замовник не виконав своїх зобов’язань щодо оплати за виконані для нього роботи, що завдало надзвичайно сильний фінансовий удар по нашій компанії. Важливо зазначити, що, як виявилось, подібні шахрайські дії замовником здійснювались і щодо інших компаній раніше, про що ми не знали на момент укладання договорів із ними.
Наша компанія виступала як агент, що виконував підряд для замовника, який є платником за такими агентськими договорами. Розробники ж надають послуги як фізичні особи-підприємці і є платниками податків. Ми отримуємо невеликий відсоток від кожного замовлення, який іде на покриття операційних та інших витрат компанії, тому ми не маємо змоги самостійно покрити заборгованість перед розробниками за надані ними послуги.
На даний момент ми виплатили розробникам програмних продуктів 25% від узгоджених винагород за договорами за рахунок усіх наявних коштів компанії. Ми чесно і справедливо розподілили ці кошти серед усіх розробників.
Ми також плануємо наприкінці червня, в будь-якому випадку, завдяки внутрішнім ресурсам здійснити чергову виплату нашим розробникам у розмірі 10% від наших зобов’язань за договорами про надання послуг розробниками програмних продуктів. Ми також чекаємо на розрахунки з іншими Замовниками програмних продуктів по іншим контрактам, щоб продовжити ці виплати з прибутку компанії.
З часом ми сподіваємося, що зможемо повністю виконати всі наші фінансові зобов’язання. У випадку, якщо ми не зможемо виконати свої зобов’язання, то будемо вимушені оголосити про банкрутство компанії перед розробниками.
Ми постійно ведемо переговори і докладаємо всіх зусиль, щоб отримати ці кошти та розрахуватися з усіма. На даний момент переговори ще тривають, ми діємо дуже обережно і поки що не можемо розповісти всі деталі».
У компанії не зазначили, скільки фахівців є зараз у команді та скількох скоротили за останній час. Пояснили, що така інформація може бути комерційною і не підлягати розголошенню.
Водночас співвласник Noname Digital Максим Логвінов у коментарі для DOU відповів на запитання щодо «рейдів» застосунків в App Store:
«Замовник забрав орієнтовно 50 застосунків, за які не розрахувався. Це шахрайство. Тож була пропозиція написати відгуки й поставити оцінки цим застосункам. Ми мали надію, що після цього замовник виплатить кошти».
У Noname Digital поки що не розголошують деталей про замовника, однак планують це зробити до кінця місяця, якщо грошей від нього не буде.
Спеціалісти з компанії сумніваються, що з ними розрахуються в майбутньому. Водночас прагнуть, щоб винних у цій ситуації було притягнуто до відповідальності.