Серед усіх бонусів, які IT-компанії пропонують своїм співробітникам, є й ті, що стосуються їхніх дітей, адже догляд за малечею потребує значних сил та немало часу. Ми розпитали компанії про те, як вони допомагають співробітникам при народженні дитини, з піклуванням про здоров’я, розвагами та освітою для малечі, а також детальніше про дитячі куточки й кімнати в офісах. У статті зібрали все найцікавіше.
Бонуси при народженні дитини
Народження дитини — визначна подія в сім’ї. Тож компанії не пропускають нагоди привітати працівників, які стали батьками. Найпоширеніша практика — грошовий бонус. Крім того, часто дарують сертифікат до дитячого магазину або набір з брендованими речами для малят (боді, шапочки, пляшки, ковдри, рушник для купання, іграшки тощо).
Здоров’я
Окрім звичних лікарняних, компанії часто пропонують співробітникам медичне страхування для дітей і стверджують, що послуга популярна.
У SoftServe, крім того, ще організовують медичні консультації в офісі, вакцинують дітей від грипу. У компанії кажуть, що для дітей це менш стресово, ніж у лікарні, а батьки можуть продуктивніше розпорядитися своїм часом.
KeepSolidорганізовує масаж для дітей від
Ще цікаву програму патронажу для дітей до року має Astound Commerce. Усі спеціалісти з новонародженими дітьми отримують комплексну консультацію педіатра та інших профільних лікарів у медичному закладі або вдома. Також існує можливість зробити усі базові та додаткові щеплення для немовлят.
Екскурсії, свята, майстер-класи
IT-компанії влаштовують екскурсії до офісу для дітей працівників, розповідають, чим саме займаються IT-спеціалісти. Стверджують, що практика корисна, бо діти починають розуміти, де саме їхні батьки проводять більшість свого часу, й це допомагає зменшити прірву між ними. А для самих працівників діти в офісі — це емоційна розрядка.
Звісно, не обходиться в компаніях без гучних свят :) Найчастіше проводять святкування Нового року, Дня святого Миколая, Великодня, Геловіну, Дня захисту дітей. Є розваги на будь-який смак: театралізовані вистави, бульбашкове шоу, фейс-арт, фокуси, анімація, конкурси, інтерактивні квести. Популярні й майстер-класи, наприклад, зі створення хенд-мейд виробів, малювання, кулінарії тощо. Також на свята, особливо на Миколая, Новий рік, діти працівників отримують традиційні подарунки.
Крім цього, влаштовують екскурсії. Наприклад, до гончарної майстерні, майстерні з виготовлення цукерок, музею сучасної науки і техніки «Експериментаніум».
Організовуються сімейні пікніки, й інколи діти співробітників беруть участь у виїзних корпоративах.






Освітні заходи
Окрім звичних майстер-класів, у деяких компаніях організовують справжні навчальні курси для дітей співробітників. При цьому викладачами інколи виступають самі працівники компанії.
Так, наприклад, у дніпровському офісі SoftServeпроводили курси з робототехніки і впродовж трьох місяців готували команду дітей співробітників до участі в міжнародному чемпіонаті.
У Luxoftминулого року силами співробітників запустили безкоштовні пілотні курси з вивчення основ програмування для дітей.
В одеському офісі Ciklum 2016 року стартував освітній проект «Education programs for Ciklumers’ children». Анна Павлючик, Employer Brand and Employee Experience Specialist в Ciklum, розповідає, що «кожен співробітник може спробувати себе у ролі викладача-наставника. Під час курсу діти можуть опанувати три мови програмування: від найпростішої, спеціально вигаданої для молодших школярів аудіовізуальної мови програмування Scratch, до знайомства з вебблоками і конструювання власних вебсайтів у середовищі HTML і CSS, а також кодування на Python. У цьому році додали базовий модуль JavaScript для початківців. Особливістю занять є те, що вони зовсім не схожі на шкільні: дітей навчають розв’язувати реальні задачі, креативити, створювати власні проекти. Юні програмісти роблять свої перші відкриття, створюючи ігри. Звісно, інтерактивний формат навчання впливає на зацікавленість молодшого покоління у розвитку своїх технічних навичок. За 4 роки існування проекту понад 75 дітей
Схожу ініціативу має і EPAM Ukraine. Там понад 5 років діє корпоративна навчальна програма eKids для дітей спеціалістів на базі офісів компанії. Діти отримують базові знання в програмуванні такими мовами, як Scratch, Python, HTML тощо. Мета програми — познайомити дітей з професією програміста, а також навчити творчо мислити, системно міркувати та спільно працювати. Навчання відбувається в ігровому форматі, його проводять тренери-волонтери. Це програмісти — співробітники компанії, які займаються з дітьми у свій вільний час. Діти створюють самостійні проєкти — музику, мультики, малюнки, найпростіші ігри або програми. Отримавши базові знання на програмі eKids, учні, як правило, продовжують самостійно навчатися вдома.
За даними компанії, 2019 року на eKids зареєструвалися 348 охочих, щороку їхня кількість зростає. Азіза Хамідова, експерт з корпоративної соціальної відповідальності ЕРАМ Ukraine, стверджує, що програма популярна: «Про це свідчать запити батьків — ще за кілька місяців до оголошення старту проєкту вони цікавляться участю. Цього року очікуються понад пів тисячі маленьких учасників та 100 волонтерів в усіх містах України, де є офіси компанії».



У компанії Starпроводять Educational Sundays for kids. Це освітньо-розважальні дні, організовані спільно зі STEM School. Запрошують дітей працівників віком від 6 до 14 років. Заняття відбуваються в офісі. Дітей ділять на групи за віком, з кожною групою працює вчитель. «Ми робимо кілька локацій з різними активностями: робототехніка, конструювання, малювання 3D-ручкою, комп’ютерна кімната з навчальною версією програмування гри Minecraft, експерименти з фізики та хімії. Основні цілі таких занять: розвинути навички командної роботи; вивчити основні закони фізики, математики, хімії; розвинути логічне мислення — і звісно, розважитись», — каже Марія Заруднєва, Senior People Partner в Star.
Educational Sundays for kids починаючи з 2018 року відбуваються щокварталу, по неділях з 10:00 до 16:00. За даними компанії, зазвичай такі заняття відвідують близько 25 дітей. Доки малята зайняті навчанням, батькам теж пропонують провести час із користю — взяти участь у креативному батлі і розв’язати завдання на логіку. Заняття для дітей безкоштовні, всі витрати бере на себе компанія.
Одеська компанія AB Softобрала дещо інший шлях. Тут з початку 2019 року діє артшкола для дітей співробітників. Щонеділі проводять заняття з живопису. У компанії кажуть, що обрали саме артшколу, бо малювання розвиває художній смак, відчуття перспективи, пропорцій. Це сприяє гармонійному розвитку дітей. Заняття веде Клавдія Боголюбова, викладачка живопису з понад


Дитячі куточки та кімнати в офісах
Ця ініціатива є ще далеко не в усіх офісах IT-компаній, однак співробітники часто мають потребу залишити дитину в офісі на кілька годин. Відкритим залишається питання, чи організовано такий простір в офісі, хто в цей час наглядатиме за дитиною, чи потрібна няня. Ми розпитали компанії про це детальніше.
В Intelliasкорпоративні дитячі кімнати з нянями відкриті у львівському, київському та івано-франківському офісах. Тут є все необхідне, аби цікаво провести час: іграшки, книги, набори для творчості, телевізор, приставка Xboх тощо. Також облаштовано куточок школяра, де діти можуть самостійно виконувати домашнє завдання.
Особливий статус має кімната в івано-франківському офісі: нею можуть скористатися спеціалісти з інших розробницьких центрів. Щоб вже з самого ранку суботи стояти на лижах в Буковелі, співробітники Intellias з інших міст можуть приїхати до Франківська у п’ятницю вранці, провести останній робочий день тижня в цьому офісі, а за дітьми догляне няня у дитячій кімнаті.
Дитячі кімнати призначені для дітей віком
Першу дитячу кімнату обладнали у львівському офісі у вересні 2017 року. Ідея надійшла від одного зі співробітників. Організаційна команда провела опитування, щоб зрозуміти попит, і виявила, що співробітникам це зручно, а для компанії корисно, адже дозволить мамі чи татові доробити важливі задачі, навіть якщо дитину раптом треба швидше забрати з садочка або ще щось сталось. Ольга Дюжева, Employee Experience Director в Intellias, засвідчує, що найактивніше послугою дитячої кімнати користуються колеги у львівському офісі. Там щодня перебуває від 3 до 9 дітей віком від 5 до 7 років. Няня працює з 14:00 до 20:00.
У компанії не позиціонують дитячу кімнату як садочок, адже не забезпечують дітям прогулянки та повноцінне харчування. Це місце, де можна залишити дитину на кілька годин.
Ольга розповідає: «Найбільше ми хвилювалися про те, щоб забезпечити дітям безпечне середовище. Офісний центр не призначений для перебування малят, тому ми ретельно аналізували, де можливі ризики, та усували їх. Наприклад, змінили систему відкривання вікон, облаштували вбиральню. На позиції нянь ми шукали максимально відповідальних людей, які люблять дітей і готові займатись з ними, а не лише наглядати. Наш досвід показує, що така кімната виправдовує себе в достатньо великих офісах, 500+ працівників. Якщо компанія велика, то такий сервіс має сенс, і його варто пропонувати. Навіть ті з наших колег, які практично не користуються цією опцією, все одно раді, що вона є, і в разі непередбачуваних обставин є місце, де за дитиною наглянуть».



У Symphony Solutionsдитячу кімнату було створено 5 років тому, коли компанія переїхала до нового офісу у Львові. Це цілком обладнаний простір з меблями, речами та іграшками. Ідея створення цієї кімнати — допомогти молодим матерям, які повернулися до офісу з декретної відпустки та хочуть бути поруч з дітьми. У компанії кажуть, що за час існування кімнатою користувалося кілька працівниць за потреби, але траплялися випадки, коли кімнатою користувалися на постійній основі протягом року. Вік дітей — від 0 до 10 років. Кімната відкрита протягом усього дня, коли потрібно батькам. Компанія забезпечує приміщення і потрібні умови. Про решту дбають самі батьки. За потреби працівники приводять своїх нянь.
Дитячий простір з педагогом є і в компанії Keepsolid. Це окрема облаштована кімната, у якій можна залишати дітей віком від 3 років. Що стосується часу — як буде зручно батькам: дехто приводить дітей після школи, дехто залишає лише на кілька годин. На обід батьки забирають дитину та обідають разом, а потім повертають до кімнати. Педагог працює з 9:00 до 18:00. Вона наглядає за дітьми та проводить розививальні заняття, творчу діяльність (ліпку тощо). Школярам до 3 класу допомагає робити домашні завдання. Також інколи діти з вихователем відвідують музкомедії, ляльковий театр чи музей.
У Vilmateоблаштували дитячий куток з різними розвагами. Кожен працівник має можливість прийти на роботу зі своєю дитиною та наглядати за нею, працюючи поруч.


У SPD-Ukraineкажуть, що співробітники часто приводять своїх дітей до офісу після школи або дитсадка. Тож і виникла потреба організувати місце, де малеча змогла б займатися цікавими активностями, доки батьки працюють. «Певної миті ми відчули, що доволі виросли в кількості, й почали отримувати запити про дитячий садок. Але зіткнулися зі складнощами в реалізації через різний вік діток та вимоги до няні. Тож зупинились на дитячій кімнаті», — каже Олена Задворна, HR-manager в SPD-Ukraine.
В Черкасах облаштували куточок, який знаходиться поряд з ігровою кімнатою та арткімнатою. У Києві це relax room, де також знаходиться і настільний теніс. Нею користуються співробітники, і сюди ж можуть приводити своїх діток. Вікових обмежень немає. Старші діти можуть грати в PlayStation або робити уроки, тоді як менші малюють або граються іграшками. Найменших без нагляду не лишають. Дітей часто приводять бабусі, дідусі, другі половинки співробітників і чекають, доки ті завершать роботу, наглядаючи за малечею.
Час, коли приводити й забирати дітей, — на розсуд батьків. Діти, так само, як і колеги та гості офісу, можуть пригоститися фруктами, йогуртами, солодощами, печивом і напоями.
Дитячий куточок в SPD-Ukraine, Київ
В офісах Astound Commerceоблаштовано дитячі куточки, де є іграшки, багато канцелярського приладдя для малювання та інші розвивалки. Це ініціатива HR-спеціалістки Лесі Микити з ужгородського офісу. Вона звернула увагу, що часом, забігаючи з дитиною до офіс, хочеться швидше вирішити якісь питання, і при цьому треба відволікти дитину. Саме так виникла ідея облаштувати дитячі зони в офісі, де можна на певний час залишити малюка.
У компанії кажуть, що ініціативу реалізовано залежно від запиту спеціалістів в офісі на кожній локації та частоти відвідування дітьми. Анжела Радченко, C&B Lead в Astound Commerce, розповідає: «Формат дитячих куточків передбачає відповідну зону в офісі, яка є доволі мобільною. Що це значить? Наприклад, у Чернігові дитячий куточок облаштовано в просторому ігровому спейсі, який поділено на кілька зон (додатково тут є ще книжкова полиця, консоль PS4 і навіть настільний теніс). В Ужгороді дитячий куточок облаштовують на першому поверсі в зоні рецепції, де за бажанням дитини чи батьків забезпечують маленького гостя (гостю) іграшками чи розфарбовками. У Вінниці дитячий куточок знаходиться на поверсі неподалік кухні і поблизу HR-спейсу, тут також є все необхідне для того, аби зайняти дитину на певний час. У Києві немає постійної дитячої зони, але спеціалісти адміністративного департаменту мають приладдя для малювання, тож батьки можуть звертатися у разі візиту до офісу з дитиною».
В Astound Commerce батьки самостійно пильнують свою дитину та можуть навіть працювати у лаунж-зонах, що знаходяться поруч (м’які дивани, крісла). Щодо харчування, то в офісі запропонують дитині гаряче молоко з печивом чи фрукти і корисні снеки в період вітамінізації.
У компанії поки триває перший етап реалізації цієї ініціативи. Наразі аналізують затребуваність такого куточка у кожній з локацій, а також потреби спеціалістів з дітьми. Питання няні було ініційоване, але ще на етапі оцінювання робочою групою програми Ideas Incubator.



У Innovecsнаразі на одному з поверхів офісу триває ремонт: тут облаштують простір для дітей та інші зони. Зараз, якщо є така потреба, діти перебувають у Gaming Room, граючи на PlayStation, VR Room, грають у настільний футбол та пінг-понг в спортзалі.
У компанії кажуть, що хочуть відійти від формату стаціонарного корпоративного дитячого садка з нянею, зробивши майбутній Kids Corner «гнучкою» ініціативою. Тобто тут проводитимуть різні активності для дітей із залученням аніматорів, педагогів відповідно до запитів батьків. Наприклад, під час корпоративних свят, коли батьки точно затримуються на роботі, а також під час канікул.
Крім цього, в компанії організовано цілий відділ турботи про співробітників і клієнтів — сюди звертаються в тому числі й з питань, пов’язаних з дітьми. Запити бувають дуже різноманітними: від підбору дитячих садків та секцій і вибору одягу та подарунків до більш творчих тем. Наприклад, як зробити матрацик для новонародженого і де купити для нього матеріали.
Відгуки IT-спеціалістів, які користуються дитячою кімнатою
Тарас Копінець, QA Lead в Astound Commerce, Ужгород:
Юлія Каліновська, HR в Symphony Solutions, Львів:
Дмитро Юрченко, Professional Development Manager в Intellias, Львів:
Микола Новіков, Senior DevOps Engineer в Intellias, Київ:
Дякуємо за надану інформацію компаніям AB Soft, Astound Commerce, Ciklum, Digicode, EPAM, iDeals Solutions, Innovecs, Intellias, Keepsolid JetSoftPro, Lohika, Luxoft, Melexis, N-iX, Poster, RubyGarage, Sigma Software, Sitecore, SPD-Ukraine, SoftServe, Star, Symphony Solutions, TECHIIA Holding, Yukon Software, Vilmate, Wargaming.